ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

🔔چسب چوب

همانطور که از نام این چسب مشخص است، با این چسب می‌توانید دو قطعه چوبی را به هم متصل نمایید به‌صورتی که اگر از چسب به‌درستی استفاده شود یک اتصال محکم و ناگسستنی خواهید داشت. اگر شما بعد از خشک شدن چسب چوب بخواهید دو قطعه را از هم جدا کنید، این کار به آسانی ممکن نیست. از چسب چوب صرفاً در بهم چسباندن قطعات چوبی استفاده نمی شود و کاربردهای دیگری همچون چسباندن کاغذهای مقوایی و تکه های مجسمه نیز دارد.

از این چسب در صنایع مبلمان و لوازم اداری، چوب، گچ بری ، گل سازی و غیره استفاده می شود. این چسب به طور عموم برای چسباندن انواع چوب های نرم و سخت ، فرمیکا ، فیبر، تخته سه لایی، روکش های چوبی کاربرد دارد.کاربرد چسب چوب

چسب چوب یکی از مواد مورد استفاده در صنایع چوب است. با استفاده از چسب چوب می‌توانید دو قطعه چوبی را به هم متصل نمایید به‌صورتی که اگر از چسب به‌درستی استفاده شود یک اتصال محکم و ناگسستنی خواهید داشت به این صورت که اگر شما بعد از خشک شدن چسب چوب بخواهید دو قطعه را از هم جدا کنید، راهی جز شکستن چوب نخواهید داشت به همین دلیل از چسب چوب در صنایع چوب به‌وفور استفاده می‌شود.

چسب چوب

چسب چوب یکی از بهترین محصولات برای اتصال قطعات چوبی به یکدیگر می باشد که در انواع ۵۰۰ گرمی، ۱ کیلویی، حلبی و گالونی در بازار عرضه میگردد. اما از چسب چوب صرفاً در بهم چسباندن قطعات چوبی استفاده نمی شود و کاربردهای دیگری همچون چسباندن کاغذهای مقوایی و تکه های مجسمه نیز دارد. یکی از مشخصات چسب چوب دیرگیر بودن این نوع چسب می باشد که با این امکان شما می توانید با خیال راحت قطعات و تکه ها را بهم بچسبانید. حلال چسب چوب آب است و به همین دلیل می توان از انگشتان دست و همچنین از قلمو برای مالیدن چسب به نقاط مد نظر خود استفاده کنید. اگر به دنبال چسب چوب در بازار قدم بردارید متوجه خواهید شده که چسب چوب در دو نوع بی رنگ و سفید در بازار عرضه میگردد. این نکته لازم به ذکر است که چسب چوب نامرغوب و فاسد به صورت ژله ای میباشد و روی آن آب افتاده است.

تاریخچه چسب چوب

چسب چوب از قرن ۱۷ میلادی در اروپا و بخصوص هلند جایگاه ویژه ای پیدا کرد و برای اتصال قطعات چوبی از آن استفاده می شد.  به مرور زمان چسب چوب جایگاه خود را در دیگر کشورهای جهان هم پیدا کرد.توسعه و تکامل چسب چوب در زمان جنگ جهانی اول و برای استفاده در صنایع کشتی سازی جنگی، ساخت واگن قطار، هواپیماسازی و کامیون سازی شروع شد.در زمان جنگ جهانی هم به واسطه رشد صنعت چوب استفاده از چسب چوب بیشتر شد.

سیستم کارکرد چسب چوب

سیستم کارکرد چسب چوب به این صورت است که بین چوب و چسب چوب اتصال فیزیکی برقرار می شود به طوری که  زائده ها یا قندیل‌های چسب به داخل فضای خالی ساختمان چوب نفوذ کرده و نیروی چسبندگی فیزیکی در سطوح چسب خورده و داخل منفذهای چوب به وجود می آورد.


چسب  چوب PVA

چسب پلی وینیل استات (PVA) یکی از رایج ترین انواع چسب چوب است و در اکثر منازل از آن استفاده می شود. PVA ماده ای بی رنگ و بی بو است که در چسب ها به کار می رود. این چسب ها از نظر قیمت ارزان هستند و به راحتی پیدا می شوند.

کاربرد چسب چوب بر پایه پلی وینیل استات

کاربرد این چسب چوب به گونه ای است که باید چسب اضافی روی کار را تمیز کنید؛ زیرا که بقایای آن در آخر کار معلوم می شود و اگر پاک نشود؛ کار شما را خراب خواهد کرد. بنابراین قبل از چسباندن دو تکه چوب، یک لایه از چسب را به یک سمت بمالید و شکاف را با چسب پوشش دهید. سپس هر دو قسمت را بهم بچسبانید و محکم بگیرید که بچسبند. در نهایت با استفاده از یک پارچه چسب های اضافی را پاک کنید.

چسب چوب اپوکسی

این چسب نیز یکی از انواع چسب چوب است و از ترکیب هاردنرها و رزین اپوکسی تشکیل می شود. دو ماده مایعی که وقتی با هم مخلوط می شوند؛ یک واکنش شیمیایی رخ می دهد و باعث می شود که مخلوط سفت شود. این نوع چسب دارای استحکام و مقاومت بسیار زیادی است و معمولادر امور ساختمانی از آن استفاده می کنند.

چسب چوب قایق چیست

به چسب چوب اپوکسی ، چسب قایق نیز می گویند. ضمن اینکه در مقابل مواد شیمیایی مانند اسیدها و روغن ها مقاومت زیادی دارد.

موارد استفاده از چسب چوب اپوکسی

مزیت استفاده از اپوکسی، خاصیت ضدآب آن است و همچنین شکاف در اتصالات ناقص را کاملا پر می کند که در در رابطه با انواع دیگر چسب این موضوع صدق نمی کند. همچنین از این چسب بهتر است که در محیطی که تهویه مناسب دارد؛ از آن استفاده کنید. قیمت این چسب چوب با این خاصیت فوق العاده بسیار مناسب است و خرید اینترنتی این چسب چوب نیز پیشنهاد می شود.

چسب چوب بر پایه پلی اورتان

این چسب از انواع چسب چوب است که با رطوبت فعال می شود و زمانی که فعال و خشک شد؛ متورم می شود. ضمن اینکه خیلی سریع خشک می شود و سفت و ضد آب است. البته کار با چسب پلی اورتان خشک خیلی سخت و مشکل ساز خواهد بود.

کاربرد چسب چوب برپایه پلی اورتان

چسب چوب پلی اورتان در بسیاری از پروژه های مختلف کاربرد دارد. زیرا از آن نه تنها در فضای داخل، بلکه فضای بیرون استفاده می کنند. پیش از استفاده از چسب پلی اورتان، تکه چوب را با یک پارچه مرطوب خیس کنید. پس از استفاده این چسب چوب، خیلی سریع قطعات را محکم کنید و اجازه دهید که ۲۴ ساعت به طور کامل خشک شود. همچنین که از انواع مواد معدنی جهت تمیزی هر نوع چسب پلی اورتان می توان استفاده کرد.

چسب چوب مخفی

جالب است بدانید که این نوع از طریق مخفی شدن حیوانات برگرفته شده است. ابتدا چسب گرم مخفی با گرم کردن گرانول چسب مخفی در گلدان با آب ساخته می شود. این نوع چسب با حرارت مایع شده و زمانی که سرد شد؛ به جامد تبدیل می شود و با برس قابل استفاده است. نوع دیگر چسب مخفی مایع در بطری نیز وجود دارد و مانند چسب PVA از آن استفاده می شود. اما با این مزیت که اگر بر سطح کار باقی بماند؛ مشخص نمی شود. پیشنهاد می کنیم که کمی خاک اره را با چسب مخلوط کنید؛ با این کار چسب شما هم رنگ چوب خواهد شد.

نکته قابل توجه دیگر اینکه بعضی از این چسب چوب ها عملکرد آن ها طولانی است و امکان دارد که تا ۵ دقیقه نیز جهت چسبیدن به زمان احتیاج داشته باشند. به هر حال هر اندازه چسب بیشتر بماند؛ قطعات محکم تر به یکدیگر می چسبند.

چسب چوب سینواکریلات

بین انواع چسب چوب، کاربرد چسب سینواکریلات یا چسب CA، برای سطوح سخت است؛ اما در نجاری و در منازل به دلیل اینکه قطعات را خیلی سریع قطعات را می چسباند؛ از آن استفاده می شود. استفاده از یک اسپری فعال کننده نیز موجب افزایش سرعت در روند عملکرد چسب می شود.

کاربرد چسب چوب سینواکریلات

این نوع تقریبا شبیه چسب ۱۲۳ است. این نوع چسب چوب قطعات را خیلی سخت به یکدیگر می چسباند و فقط با شکستن آن ها جدا می شوند. معمولا در سازه های چوبی جهت چسباندن دو قطعه از این نوع استفاده می شود. به عنوان مثال جهت اتصال دو قطعه خمیده به عنوان نگهدارنده از آن استفاده کنید. از چسب CA جهت چسباندن بلوک های چسب استفاده می کنند و پس از اینکه قطعات به یکدیگر چسبید؛ فقط با چکش ضربه بزنید که بلافاصله چسب  جدا شود. البته باید بدانید که آستون حلال این چسب است.

 چسب  چوب صنعتی

یکی از قوی‌ترین چسب‌هایی که تا به حال با آن کار کرده‌ایم. در بازار چسب صنعتی را بانام چسب آهن هم می‌شناسند.  اگر به کفاشی مراجعه کرده باشید حتماً یکی از این چسب‌ها را بر روی میز کار کفاش دیده‌اید. درست است این چسب را بانام چسب آهن می‌شناسند اما در واقع چسب صنعتی را برای موارد متعددی می‌توانید استفاده کنید. یکی از موارد استفاده از چسب صنعتی در نجاری، چسباندن روکش بر روی ورق‌های چوبی است.

روش استفاده از چسب چوب صنعتی

روش چسباندن قطعات با استفاده از چسب صنعتی به این صورت است که ابتدا باید هر دو قطعه را از هرگونه گرد و خاک پاک کنید. سپس چسب را بر روی هر دو قطعه مورد نظرتان  اجرا کنید. پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دو قطعه را به یکدیگر بچسبانید و تحت فشار قرار دهید. پس از حدود یک ساعت نتیجه کار حاصل خواهد شد و به یک اتصال قوی و پایدار دست پیدا خواهید کرد.عامل اصلی در میزان و قدرت چسبندگی میزان فشاری است که بر روی دو سطح وارد می‌کنید. هرچه فشار بر روی دو قطعه بیشتر باشد چسبندگی بیشتری خواهید داشت. یکی دیگر از موارد استفاده از چسب صنعتی در صنایع چوب، چسباندن ورق سنباده به صفحه سمباده است.

نکاتی برای استفاده از چسب چوب

قبل از استفاده از چسب چوب (wood glue) ابتدا باید سطح هایی را که می خواهید به یکدیگر بچسبانید، کاملا تمیز کنید. وجود گرد و خاک و آلودگی بر روی سطح، موجب کاهش کیفیت چسب چوب می شود.


این چسب برای سفت شدن نیاز به زمان دارد. بعد از متصل کردن دو قطعه به یکدیگر آن ها را توسط گیره در کنار هم قرار داده و سعی کنید بر روی آن ها فشار وارد کنید.


به طور متوسط پس از گذشت بیست و چهار ساعت، چسب به حدود نود درصد از استحکام خود می رسد.


اضافه های چسب چوب قابل رنگ آمیزی نیست و موجب زشت شدن چهره قطعه چوبی می شود. بنابراین سعی کنید پس از چسب کاری اضافات را با استفاده از یک پارچه نمدار تمیز کنید.


از چسب چوب فقط برای چسباندن قطعات چوبی استفاده کنید. توجه داشته باشید که چسب چوب نمیتواند چوب و فلز را به یکدیگر متصل کند.


کاربرد چسب چوب

در همه‌ی خانه‌ها صندلی چوبی که کسی جرات نشستن روی آن را ندارد یا قاب عکسی که همه‌ی گوشه‌هایش با هم فاصله‌دارند، پیدا می‌شود. چسب چوب، برادر چسب مایع رنگ زرد بوده و قیمت ارزان و استحکام بالایی دارد. چسب‌ چوب عادی برای استفاده در فضاهای داخلی به کار رفته و برای استفاده‌ از چسب چوب در فضای باز مانند تراس و ایوان مطمئن شوید عبارت “exterior” (برای فضاهای خارجی) روی بسته‌بندی ذکر شده باشد.

دسته‌بندی